Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/mseower/public_html/kredytobiorca.com.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Kredytobiorca
Go to content Go to menu

Zakładanie lokat bankowych wiąże się z ryzykiem ograniczenia płynności finansowej w budżecie domowym, przynajmniej na pewien czas. Przy zakładaniu lokat długoterminowych ryzyko odnośnie ograniczenia płynności rośnie, natomiast przy krótkoterminowych praktycznie zanika. W jaki sposób podchodzić właściwie do kształtowania płynności podczas oszczędzania i jak krótko mówiąc odnaleźć złoty środek? O tym problemie kilka słów w poniższym artykule.

Zasady kształtowania płynności podczas oszczędzania

Płynność podczas zakładania lokat bankowych to szansa na ograniczenie dużych problemów ekonomicznych dla inwestora indywidualnego. Przy zakładaniu lokaty długoterminowej inwestor indywidualny jest narażony na zdecydowane ograniczenie budżetu gospodarstwa domowego. Dlaczego tak się dzieje? W Polsce obowiązuje zasada, że odsetki nalicza się dopiero w momencie osiągnięcia ostatecznego terminu depozytu. Wcześniejsze zerwanie lokaty bankowej jest zatem szkodliwe dla zysku inwestora indywidualnego. Naturalnie odradza się podobne praktyki. Oczywiście lokata długoterminowa zapewnia jednocześnie znacznie większy zysk (oprocentowanie nominalne). To można powiedzieć premia za ograniczenie płynności dla osoby oszczędzającej. Z drugiej strony lokata krótkoterminowa to znacznie większa płynność, a zerwanie takiego depozytu, aż tak nie boli przy oszczędzaniu. Inwestor indywidualny nie zarabia jednak już tak solidnych kwot. Racjonalne oszczędzanie polega zatem na zrównoważeniu lokat krótkoterminowych oraz długoterminowych. W ten sposób można osiągnąć maksymalny zysk, a jednocześnie nie narazić się na wystąpienie kryzysowych sytuacji. Panuje przekonanie, że ustawodawca powinien znieść opodatkowanie lokat bankowych w wysokości 19% i dopuścić do większej elastyczności przy kształtowaniu zysków. To dobra perspektywa zarówno dla banków, jak też klientów, którzy szerzej zainteresowaliby się narzędziami oszczędnościowymi.

Dlaczego płynność jest w ogóle taka ważna podczas oszczędzania?

Dostęp do kapitału jest kluczowy dla każdego gospodarstwa domowego. W razie wystąpienia kryzysu ekonomicznego bez problemu wykorzystasz gotówkę i nie zaburzysz przy okazji bieżącej strategii inwestycyjnej. Płynność pozwala również na sprawnie przenoszenie kapitału pomiędzy narzędzia oszczędnościowe oraz inwestycyjne.

Płynność to największa wartość, ponieważ umożliwia prawidłowe zarządzanie zyskami

Uważaj przede wszystkim na zakładanie lokat długoterminowych powiązanych z instrumentami rynku kapitałowego. W takich strukturach blokujesz się umową, co ogranicza absolutnie płynność. W lokatach bankowych tracisz zysk, jeżeli nie wytrzymasz do końca obowiązywania depozytu. Jeżeli przerwiesz lokatę bankową po prostu tracisz odsetki, a to najgorsza perspektywa na długoterminowe oszczędzanie. Do tego dochodzi strata na rzecz dotychczasowej inflacji. Warto zatem kierować się wskazówkami zawartymi powyżej, aby uniknąć podobnych problemów w ramach ograniczenia płynności.