Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/mseower/public_html/kredytobiorca.com.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Kredytobiorca
Go to content Go to menu

Samochód jest prawdopodobnie jednym z największych zakupów, jakie zrobisz kiedykolwiek. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, ile płacisz za to faktycznie i jak określa się tę kwotę.

Po uzyskaniu zgody na pożyczkę na samochód pożyczkodawca da ci kwotę, którą spłacisz wraz z odsetkami, w uzgodnionym okresie (zwykle trzy do siedmiu lat). Spłaty kredytu samochodowego są podzielone na miesięczne raty, a cena tych rat jest w dużej mierze uzależniona od:

  • kwoty kredytu,
  • stopy procentowej,
  • długości okresu kredytowania.

Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób każdy czynnik może wpłynąć na miesięczną spłatę kredytu samochodowego, w jaki sposób możesz potencjalnie zaoszczędzić pieniądze na pożyczce na samochód i jak obliczyć miesięczną spłatę.

Kwota kredytu samochodowego

Kwotę pieniędzy, którą musisz pożyczyć, można ustalić na podstawie tego, czy nadal jesteś winien pieniądze na swój obecny samochód, cenę zakupu pojazdu, który kupujesz, kwotę zaliczki oraz czy posiadasz samochód, którym handlujesz .

Jeśli nadal jesteś winien pieniądze na swój obecny samochód, niektórzy pożyczkodawcy pozwolą ci przeliczyć saldo na nową pożyczkę. Ale może to być ryzykowne posunięcie, ponieważ kiedy to zrobisz, prawdopodobnie nic dobrego nie wyjdzie z tak zaciągniętego kredytu samochodowego. Kiedy jesteś w takiej sytuacji, wartość rynkowa twojego samochodu jest mniejsza niż to, co jesteś winien z pożyczki.

Jeśli planujesz kupić nowy samochód od dealera, u którego sprzedajesz swój obecny pojazd, dealer może przyznać ci kredyt na wartość wymiany samochodu. Następnie możesz zastosować ten kredyt do kosztu nowego samochodu.

A jeśli sprzedałeś samochód dealerowi, ale nie planujesz tam kupić nowego, zazwyczaj otrzymasz czek na wartość wymiany, którą możesz wykorzystać jako zaliczkę na poczet zakupu nowego samochodu. Zarówno czek, jak i kredyt wymienny mogą obniżyć kwotę pożyczki, a może nawet miesięczną płatność.

Na przykład: jeśli chcesz kupić samochód za 25 000 zł bez wymiany lub zaliczki, z wyłączeniem podatku od sprzedaży, miesięczna spłata pięcioletniej pożyczki na samochód o oprocentowaniu 5% wyniesie około 472 zł. Ale jeśli uzyskasz kredyt w wysokości 7 000 zł na zamianę, miesięczna płatność spadnie do około 340 zł. To oszczędność 132 zł miesięcznie.

Jeśli chcesz obniżyć kwotę pożyczki, ale nie masz pojazdu do wymiany lub nie możesz dokonać znacznej zaliczki, spróbuj wynegocjować cenę samochodu w salonie.

Stopa procentowa

Miesięczna opłata za samochód służy do spłaty kwoty głównej pożyczki, a także odsetek i opłat. Im wyższa stopa procentowa, tym wyższa będzie miesięczna płatność.

Załóżmy, że możesz uzyskać niższą stopę procentową w wysokości 4% od pięcioletniej pożyczki w wysokości 25 000 zł. Bez zaliczki (bez podatku od sprzedaży) Twoja miesięczna płatność spadłaby z 472 zł do 460 zł - co oznacza oszczędność 12 zł miesięcznie i 720 zł w całym okresie kredytowania.

Ale jak możesz się zakwalifikować do niższych stawek?

Stawki kredytu samochodowego zależą od kilku czynników, takich jak kredyt, dochód, zadłużenie, kwota kredytu i okres kredytowania. Ogólnie rzecz biorąc, im lepszy kredyt, tym niższa może być stopa procentowa.

Kredytodawcy mogą również spojrzeć na twój dług i dochód. Jeśli masz za dużo długów, pożyczkodawca może zdecydować o obciążeniu Cię wyższą stopą procentową (lub wymagać krótszego okresu kredytowania lub większej zaliczki). Pamiętaj o tym, gdy będziesz rozważał wszystkie za i przeciw w kontekście zaciągania najbliższego kredytu na samochód.

Nie ulega wątpliwości, że kredyty hipoteczne obecnie są dosyć często wybieranym rozwiązaniem przez wiele osób. Na taki stan rzeczy wpływ ma z pewnością wiele rozmaitych czynników. Dziś przyjrzymy się niektórym z nich oraz zastanowimy się nad tym, jaką rolę te elementy odgrywają w procesie decyzyjnym związanym z obszarem zobowiązań finansowych.

Indywidualne potrzeby osób zainteresowanych

Kredyty hipoteczne są popularne, między innymi, ze względu na swoją specyficzną konstrukcję oraz zastosowanie. Są one zobowiązaniami bankowymi, które służą celom określonym w umowie. Najczęściej spotkać można kredyt hipoteczny z przeznaczeniem na zakup nieruchomości. Czasem jednak zdarza się również, że kwota uzyskana tą drogą może zostać wykorzystana, przykładowo, na konsolidację zobowiązań, czy też przeprowadzenie remontu w posiadanym lokalu. Wiele osób nie ma ochoty powoli odkładać pieniędzy na tego rodzaju cele, ponieważ niejednokrotnie wiązałoby się to z długim czasem oczekiwania na możliwość realizacji poszczególnych przedsięwzięć. W takich przypadkach kredyty hipoteczne mogą posłużyć jako opcja stosunkowo szybkiego uzyskania dodatkowego źródła finansowania. Musimy jednak pamiętać, że wizja sprawnego otrzymania środków nie może przesłonić nam zdrowego rozsądku. Zadłużenie musimy być bowiem w stanie terminowo spłacać na warunkach ustalonych w umowie z instytucją bankową. Niemniej jednak nie można zaprzeczyć, że kredyt hipoteczny może być nieraz ciekawą propozycją dla tych, którzy chcieliby w niedługim czasie nabyć własną nieruchomość i móc się nią cieszyć, a należności regulować stopniowo.

Duży wybór ofert kredytów hipotecznych i liczne źródła informacji

Kolejną sprawą jest to, że ofert kredytów hipotecznych jest na rynku naprawdę dużo. Dzięki temu osoby zainteresowane zaciągnięciem takiego zobowiązania mogą poszukać opcji, która w ich przypadku może okazać się atrakcyjna. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że mimo szerokiego wyboru znalezienie wariantu adekwatnego do naszej sytuacji może być trudne. Dlatego też sam fakt, że mamy rozbudowane spektrum opcji do wyboru, nie może przesłaniać nam zdrowego rozsądku i odpowiedzialnego podejścia do kwestii naszych finansów. Ostatecznie bowiem decydujące jest to, czy możemy pozwolić sobie na zadłużenie oraz, czy w okolicznościach towarzyszących może być to odpowiednie rozwiązanie. Na popularność kredytów hipotecznych bez wątpienia wpływ może mieć również fakt, że w dzisiejszych czasach istnieje naprawdę mnóstwo rozmaitych źródeł informacji dotyczących tematyki kredytowej oraz finansowej. Dzięki temu osoby zainteresowane zaciągnięciem zobowiązania mogą w prosty sposób zdobywać wiedzę we wspomnianym obszarze. Musimy jednak weryfikować wiarygodność treści, z których korzystamy oraz samodzielnie analizować otrzymywane informacje. Krytyczne podejście jest niezbędne do tego, aby nie ulec złudzeniom i odnieść wiadomości do okoliczności naszego przypadku.