Dlaczego warto spłacać kredyty gotówkowe terminowo?

Terminowość spłat zobowiązań krótko i długoterminowych to właściwie podstawa bezpiecznego funkcjonowania budżetu gospodarstwa domowego po zaciągnięciu kredytu gotówkowego. Niestety w przypadku problemów ekonomicznych kredytobiorca powinien liczyć się z konsekwencjami windykacyjnymi. Rynek kredytowy jest w praktyce bezlitosny, jeżeli chodzi o brak spłaty rat kredytów gotówkowych. Do czego prowadzi brak spłaty zobowiązania i dlaczego warto na ten punkt najbardziej uważać? Oto krótki poradnik branżowy.

Obowiązek, który warto dopełnić w 100%

Terminowość spłaty zobowiązania to nie tylko najważniejszy obowiązek kredytobiorcy. To również okazja do rozbudowania pozytywnej historii kredytowej. Jeżeli spłacasz efektywnie kredyty gotówkowe bank lub parabank przekazuje informacje do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Przy pozyskiwaniu następnego kredytu gotówkowego otrzymujesz naturalnie większą punktację, co prowadzi do ograniczenia niektórych kosztów pozaodsetkowych. Firma pożyczkowa widzi, że ma do czynienia z dobrym klientem, a zatem nie robi problemu z ustanowieniem wysokich zabezpieczeń. To tylko jedna z zalet terminowości spłaty pożyczek gotówkowych. Kolejna korzyść dotyczy unikania odpowiedzialności formalnej i windykacyjnej. Kiedy nie spłacasz rat prywatna firma pożyczkowa najczęściej sprzedaje zadłużenie podmiotom zewnętrznym, a w międzyczasie otrzymujesz bardzo drogie pisma windykacyjne. Większość parabanków ustala kwoty windykacyjne na niezwykle wysokich poziomach, aby w dużym stopniu odstraszyć oszustów, a także osoby nieprzygotowane do zaciągania kredytów krótkoterminowych.

Co robić w przypadku faktycznych problemów ze spłatą zobowiązania?

Jeżeli twoja płynność pogarsza się w krótkim okresie masz właściwie trzy rozwiązania do dyspozycji. Podpisujesz aneks do umowy, w którym obniżasz ratę miesięczną przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty. Wykorzystujesz potencjał wakacji kredytowych lub prosisz o jednorazowe przedłużenie spłaty, np. przy chwilówkach (w formacie płatnym lub bezpłatnym). Losowe kryzysy ekonomiczne zabezpiecza natomiast upadłość konsumencka. Dzięki niej kredytobiorca otrzymuje drugą szansę, bez odsetek karnych. Zawsze warto negocjować z kredytodawcami, aby nie stracić zabezpieczeń wprowadzonych do umowy kredytowej. Przed zaciągnięciem pożyczki poznaj też ewentualne instrumenty szybkiego wyjścia z zobowiązania.

Terminowość spłat kredytów to najważniejszy obowiązek kredytobiorcy

Jeżeli nie spłacasz kredytów gotówkowych terminowo narażasz się na presję windykacyjną, a w szczególnych przypadkach na utratę majątku trwałego, czy innego zabezpieczenia ustanowionego w umowie pożyczki. Terminowość spłat kredytów gotówkowych to wręcz najważniejszy obowiązek. Dzięki terminowości unikniesz postępowań sądowych, starcia z firmami windykacyjnymi. Im trudniejsza umowa kredytowa, tym większa presja dotycząca terminowości spłat. Nie narażasz się bowiem na odsetki karne, często w bardzo wysokiej skali.

Powiązane posty

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.