Jak poprawić historię kredytową

Czasami błędy z przeszłości mogą się za nami ciągnąć przez wiele kolejnych lat, utrudniając normalne funkcjonowanie. Do jednych z takich błędów zaliczają się nieprawidłowości w regulowaniu swoich dawnych zobowiązań finansowych. Mowa tu o kredytach bankowych oferowanych pod dowolną postacią.

Czym jest BIK

BIK to Bankowa Informacja Kredytowa, zawierające dane o klientach banku, którzy kiedykolwiek skorzystali z ofert na kredyty. W BIK umieszczane są informacje o tym czy klienci terminowo realizują spłatę, oraz czy nie mieli wcześniej żadnych większych problemów z kredytami. Obecnie każdy bank, zanim zgodzi się udzielić kredytu, sprawdza czy wnioskodawca jest obecny w BIK oraz jaka jest jego przeszłość. My jako klienci nie mamy żadnego wpływu na to, czy znajdziemy się w BIK czy nie. W rzeczywistości, BIK może nam pomóc w otrzymaniu lepszych warunków kredytu gotówkowego. Będzie tak wtedy, jeśli nasz scoring jest wysoki, a więc my jesteśmy bardziej wiarygodnymi klientami dla banku. Maleje wówczas jego ryzyko, które zawsze rekompensowane jest wyższym oprocentowaniem, prowizją lub obowiązkowym ubezpieczeniem. Wysoki scoring można w łatwy sposób uzyskać. Jak?

Jak uzyskać wysoki scoring

Jest kilka sprawdzonych i łatwych sposobów, aby poprawić swoją historię kredytową i osiągnąć wysoki scoring. Jedna z tych metod to wzięcie czegoś na raty. Zamierzasz kupić nowy telewizor i stać cię, aby zrobić to za gotówkę? Świetnie! Nie postępuj jednak w ten sposób. Zamiast tego wybierz sklep, który oferuje sprzedaż na raty 0% i w ten sposób sfinalizuj zakup. Nie będzie to dla ciebie żadnym dodatkowym kosztem, a w BIK pojawią się wpisy że terminowo regulujesz swoje zobowiązania. Pamiętaj jednak o tym, aby regulować wpłaty w terminie. Kilkudniowe opóźnienia mogą zaważyć na tym jaki będzie twój scoring. Jeśli zamierzasz w przyszłości składać wniosek o kredyt na większą sumę – czy to gotówkowy czy hipoteczny, budowanie historii kredytowej musi nastąpić z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.

Budowanie historii kredytowej

 

Budowanie historii kredytowej najlepiej budować już od najmłodszych lat. Jedną z dróg jest kupowanie czegoś na raty w systemach bankowych. Może to być sprzęt rtv, elektronika, meble, a nawet rowery, skutery czy samochody. Inny, również dobry sposób to złożenie wniosku o wydanie karty kredytowej i aktywne korzystanie z niej. To bardzo wygodne rozwiązanie, polecane wielu młodym ludziom. Na zachodzie karty kredytowe są bardzo popularne – u nas w dalszym ciągu jeszcze niewielka liczba osób ma do nich dostęp, pomimo że banki bardzo mocno je reklamują. Ważne jest, aby biorąc coś na raty nie ulec pokusie i nie decydować się na ich wcześniejszą spłatę. We własnym interesie leży to, aby jak najdłużej spłacać, oczywiście zgodnie z harmonogramem rat. Im dłużej jesteśmy obecnie w BIK i aktywnie korzystamy z produktów bankowych, tym więcej punktów zdobywamy. Tu znowu pojawia się temat scoringu. Banki bardzo doceniają klientów lojalnych, którzy w terminie płacą raty. Wszystkie wcześniejsze spłaty rat to z punktu widzenia banku strata dla nich, wynikająca z krótszego czasu spłacania odsetek. Aby się przed tym bronić, wiele banków wprowadziło dodatkowe opłaty dla klientów za wcześniejszą spłatę. Jeśli będziesz pamiętał o tych wszystkich wskazówkach, w ciągu jednego do dwóch lat możesz uzyskać bardzo wysoki scoring, który pozwoli ci otrzymać upragniony kredyt gotówkowy. Jeśli macie inne pomysły na to, jak poprawić swoją zdolność kredytową zapraszamy do dzielenia się z nami.

Powiązane posty

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.