Zarówno po stronie klienta jak i banku może dojść do nieprzewidzianych sytuacji, które mają wymiar zarówno pozytywny jak i negatywny.

Z pewnością pozytywnym aspektem z punktu widzenia klienta jest możliwość wyboru najkorzystniejszej lokaty pod koniec miesiąca lub kwartału. Szczególnie w tym czasie banki walczą o klienta i prześcigają się w propozycjach dla wielu klientów. Oprocentowanie w tym czasie może się różnić od standardowego nawet o prawie jeden punkt procentowy. Tego typu sytuacja może zdarzyć się kilka razy w roku, dlatego każdy klient powinien mocno wziąć pod uwagę termin i czas wyboru odpowiedniej lokaty bankowej.

Działania bankowe

Część banków, aby związać się na dłużej z klientami stosuje metody automatycznego przedłużania umów, lokat bankowych, przez co wiążą się z klientami na dłużej. Najczęściej odbywa się to bez wyraźnej zgody drugiej strony, dlatego może to stanowić spory problem szczególnie dla niedoświadczonego klienta banku. Odnawiając lokatę bankową konsumenci otrzymują zdecydowanie gorsze warunki oprocentowania co następnie odbija się to w wynikach finansowych po zakończeniu obowiązywania lokaty. Niektóre banki umożliwiają wyłączenie automatycznego odnawiania lokat przez co można czuć się bezpiecznie w czasie, gdy dochodzi do końca okresu lokaty. Czasem trzeba to zrobić tylko przez infolinią telefoniczną, dlatego trzeba pamiętać żeby przed końcem lokaty skontaktować się z doradcą i nie decydować się na automatyczne wznowienie obowiązywania lokaty bankowej.

Zdarza się, że banki zgadzają się na możliwość negocjowania stawek oprocentowania z klientem. Wystarczy tylko wcześniej o telefon do oddziału i rozmowę z odpowiednią osobą, aby móc liczyć na wzrost oprocentowania czasem nawet o 0,5 punktu procentowego. Niekiedy nawet tak błahe inicjatywy jak telefon z prośbą do banku o negocjacje oprocentowania mogą przynieść zaskakująco pozytywny skutek. Trzeba więc próbować, bowiem nawet 0,5 punktu procentowego można podnieść zyski z lokaty w skali roku nawet o kilkaset złotych co robi już wyraźną różnicę. Kwoty, które mogą być objęte wyższym oprocentowaniem najczęściej nie przekraczają dziesięciu tysięcy złotych. Jeśli klient zamierza wpłacić dużo większą gotówkę powinien wiedzieć, że w tym przypadku zysk z odsetek nie będzie zbyt okazały. Bezpieczniejszym i bardziej rozsądnym wydaje się więc być rozłożenie dużej kwoty na kilka mniejszych sum, tak, aby w perspektywie czasu móc zyskać większe pieniądze aniżeli miałoby to mieć miejsce w przypadku wpłaty jednorazowo dużej sumy pieniędzy.

Struktury

Oprócz lokat bezpiecznych można wyróżnić produkty bankowe obarczone w pewnym stopniu większym ryzykiem przez co mogą być ciekawą alternatywą dla osób, które lubią w pewnym stopniu podnieść swoją adrenalinę. Są to tak zwane lokaty strukturyzowane, które polegają na tym, że zdecydowanie większa część środków inwestowana jest w bezpieczny sposób jak np. w obligacje, a znacznie mniejsza część kapitału będzie pracować w oparciu o agresywne instrumenty inwestycyjne.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.