O czym warto pamiętać przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny?

Przygotowanie formalne przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny to jedna z najważniejszych spraw z perspektywy kredytobiorcy. Dlaczego? Każdy błąd formalny to strata czasu, a jednocześnie zaburzenie cyklu decyzyjnego. O czym zatem warto pamiętać przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny?

Lojalność w bankach detalicznych to nie jest cecha kluczowa, a zatem kredytobiorca nie powinien przywiązywać się do kredytu hipotecznego w instytucji, w której utrzymuje standardowy rachunek osobisty. Praktyka branżowa pokazuje, że 3-4 wnioski o kredyt hipoteczny do różnych placówek (marek) to najlepsze rozwiązanie. To ważne, ponieważ banki różnią się w niektórych kwestiach dotyczących zabezpieczenia zobowiązania, czy maksymalnego poziomu wypłaty środków. Poza tym potencjał kredytu hipotecznego zwiększają bardzo niskie stopy procentowe i rosnąca z roku na rok inflacja przekraczająca regularnie cele strategiczne Narodowego Banku Polskiego. Kilka wniosków o kredyt hipoteczny to po prostu większa szansa pozytywnego rozpatrzenia.

Wniosek kredytowy pozytywnie rozpatrzony przez bank to pewnego rodzaju obietnica. Kredyt hipoteczny otrzymasz właśnie na wskazanych warunkach, a decyzja kredytowa obowiązuje przez jakiś czas, więc nie musisz podejmować decyzji o zadłużeniu od razu, tylko przejrzeć spokojnie wszystkie warunki umowy.

Format wniosku kredytowego, a także treść może się różnić w zależności od konkretnego banku. Z tego powodu najlepiej wcześniej ściągnąć wnioski kredytowe i przeanalizować pod kątem potencjalnych błędów, niepewności. Musisz bardzo precyzyjnie podejść do sprawy, ponieważ bank na pewno poprosi o uzupełnienie danych, ewentualnej dokumentacji. Każda taka prośba to naturalnie opóźnienie, a także ryzyko utraty warunków promocyjnych, jeżeli oczywiście jakieś obowiązują. Wniosek kredytowy możesz zabrać ze sobą do domu, więc to pewna szansa na ograniczenie ryzyka. Nie musisz dokumentów przedstawiać od razu w placówce, tylko w formacie elektronicznym, coraz popularniejszym w roku 2021.

Podanie nieprawdziwych informacji dotyczących, np. kosztów utrzymania może pociągnąć za sobą spore konsekwencje, ponieważ tym samym narażasz bank na realne straty finansowe. Kłamstwo we wniosku kredytowym podlega pod kodeks karny. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości skieruj się koniecznie do niezależnego doradcy odpowiedzialnego za obsługę kredytów hipotecznych.

Powiązane posty

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.