Pięć zachowań, których można się wyuczyć dzięki kredytom gotówkowym

Większość osób podejmujących temat kredytów gotówkowych, podkreśla przede wszystkim ich wpływ na sytuację rynkową i możliwości finansowe gospodarstwa domowego. Tymczasem kredyt gotówkowy może pomóc nam w wyuczeniu niektórych zachowań, tak bardzo istotnych z punktu widzenia kredytobiorcy. Jakie to zachowania? Czego może nas nauczyć terminowe spłacanie kredytów?

Po pierwsze – oszczędność

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego wiąże się z koniecznością „zaciągnięcia pasa”. Rata zobowiązania może być na tyle duża, że jej spłata będzie wymagała wprowadzenia do domowego budżetu sporych cięć. Oczywiście na pierwszy ogień pójdą wszystkie mało istotne i zbędne wydatki. Nic więc dziwnego, że spłacając terminowo kredyt gotówkowy, nauczymy się regularnego oszczędzania. Umiejętność ta przyda nam się również już po spłacie kredytu. Mało kto wie, że nawet niewielkie, odkładane regularnie sumy, mogą mieć istotny wpływ na sumę posiadanego przez nas majątku.

Po drugie – terminowość i dokładność

Osoby zaciągające kredyt gotówkowy są z reguły punktualne. I choć w tym przypadku nie zawsze można mówić o „edukacyjnej” formie kredytu, to jednak można odnieść wrażenie, że terminowa spłata zobowiązania przełoży się na inne, związane z tym zachowania. Terminowość w spłacaniu zobowiązań to cecha, której z pewnością można się „wyuczyć” spłacając kredyt. Jakiekolwiek zaniedbania pod tym względem, mogą wiązać się z koniecznością dopłacenia odsetek, które bank z pewnością naliczy.

Po trzecie – czytanie umów

Jeśli dotychczas nie lubiliśmy czytać umów i – tym samym – nie zwracaliśmy uwagi na znajdujące się w nich zapisy, to moment zaciągnięcia kredytu z pewnością to zmieni. Umowy kredytowe są tak skonstruowane, że często trudno wyczytać z nich istotne dla nas informacje. Oczywiście jeśli będziemy je dokładnie czytać, najprawdopodobniej unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek. Niemniej, musimy na to poświęcić sporo czasu. Niektóre umowy (z dodatkowymi załącznikami) mogą liczyć nawet kilkadziesiąt stron!

Po czwarte – daleko idąca ostrożność

Spłata kredytu to szczególny czas w funkcjonowaniu każdego gospodarstwa domowego. Nic więc dziwnego, że mądry kredytobiorca zawsze będzie ostrożny. Zwłaszcza, jeśli dany kredyt jest zobowiązaniem na wiele lat. Czymś oczywistym będzie zatem próba szukania dodatkowych źródeł dochodu, dzięki którym mógłby on wypracować oszczędności, z których można by korzystać np. przy podwyższeniu rat kredytu (wzrost stóp procentowych). Co więcej, dla znacznej części kredytobiorców decyzja o zaciągnięciu kredytu wiąże się z większą ostrożnością przy podejmowaniu decyzji finansowej. Ciekawostką jest fakt, że wiele osób kieruje się tą zasadą również i po spłacie całości zobowiązania.

Po piąte – umiejętności negocjacyjne

Pogłębiania tej „umiejętności” nie życzymy osobom zaciągającym kredyty gotówkowe. Niemniej zawsze znajdą się kredytobiorcy, którzy nie potrafią do końca spłacić swoich zobowiązań. Jedyne co im pozostaje, to negocjacje z bankiem. Wbrew pozorom osoby te nie stoją na przegranej pozycji. Bank zawsze preferuje całkowitą spłatę kredytu (nawet na zmienionych warunkach), niż ściąganie należnych pieniędzy innymi sposobami.

Podsumowanie

Celem powyższego tekstu nie jest analiza zjawisk psychologicznych towarzyszących zaciąganiu kredytu. Niemniej, jest to opis zjawisk, które – w sposób naturalny – bardzo często towarzyszą kredytobiorcom. Co więcej, są to cechy, które warunkują nasze bezpieczeństwo finansowe. Beztroskie zaciąganie zobowiązań nigdy nie było ani mądre, ani praktyczne. Powyższe zjawiska sprawiają, że kredytobiorca staje się po prostu bardziej ostrożny.

Powiązane posty

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.