Presja kredytowania od a do z

W nowoczesnym społeczeństwie nastawionym zdecydowanie na spełnienie różnorodnych potrzeb pojawiają się luki w oszczędzaniu. Kiedy człowiek nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych, a także dodatkowych potrzeb konsumpcyjnych nie zawsze sięga do generowania większej ilości dochodu, ale zwraca się do banku detalicznego po dodatkowe finansowanie. Presja błyskawicznego zaspokojenia jest bardzo duża i społeczeństwo, marketing, techniki banków detalicznych zmuszają człowieka do wzięcia kredytu gotówkowego, popularnych chwilówek. Bez braku kontroli ekonomicznej taki instrument staje się dużym zagrożeniem. Warto zrozumieć, czy znajdujesz się w presji kredytowania osobistych potrzeb czy wręcz przeciwnie. Artykuł omawia zagadnienie w formule od a do z.

Narzucanie presji kredytowej

Trzeba zauważyć, że presja kredytowania występuje najbardziej w najbiedniejszych grupach społecznych, które nie radzą sobie z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. Niektórzy ludzie pragną też pokazać się przed innymi, wzbudzić zazdrość, kupić sobie szybko wymarzone produkty bez uruchomienia jakichkolwiek nadwyżek, oszczędności. Kredytem można ukryć, przynajmniej krótkoterminowo wady ekonomiczne prowadzonego gospodarstwa domowego. Widać zatem wyraźnie, że relacje międzyludzkie, poziom dochodu, moda konsumpcyjna wpływa na zainteresowanie, szczególnie tańszymi i krótszymi w spłacie pożyczkami gotówkowymi. Presja kredytowania kończy się zazwyczaj źle, kiedy zaciągasz kilka zobowiązań w różnych instytucjach, a przy tym tracisz płynność, przekraczasz bezpieczny poziom relacji między dochodem, a kredytowaniem.

Odpowiedzialność czy wolność?

Banki detaliczne bardzo chętnie, najczęściej bez żadnych zobowiązań pozwalają ryzykownym klientom przedłużać spłacanie rat, a nawet kredyty konsolidować w jedno, konkretne, mocno długoterminowe zobowiązanie. To praktyka niestety podstępna, powszechna i trudno się z niej uwolnić, jeżeli nie posiadasz minimalnej wiedzy ekonomicznej. Konsolidacja nie jest za darmo. Bank detaliczny faktycznie potrafi spłacić resztę twoich zobowiązań, obniżyć ratę miesięczną, ale dzieje się to przy uwzględnieniu dłuższego terminu spłaty, a co za tym idzie znacznie większych odsetek finalnych. Presja kredytowania lub, np. zakupu własnej nieruchomości „na kredyt” jest w wielu częściach kraju tak silna, że ludzie po prostu uwiązują się z długoterminowym zobowiązaniem finansowym przy pracy, określonej grupie znajomych, itp. Kredyt nie daje niestety wolności. Wymaga odpowiedzialnego zarabiania właściwie z dnia na dzień. Nie masz doświadczenia z tym narzędziem? Weź na próbę kredyt gotówkowy. Zobacz, jak wyglądają negocjacje z doradcą bankowości detalicznej, czy wytrzymujesz presję spłaty rat przez dłuższy czas. Ze wskazaną presją kredytową żartów nie ma, ponieważ ludzie biorący pożyczki pod przymusem zazwyczaj popadają w depresję i nie widzą większego sensu, w tym co robią. Tylko faktycznie zaplanowany kredyt spłacisz bez naruszania fundamentów osobistej psychiki.

Zobacz także:  Pojęcia związane z kredytem hipotecznym.

Powiązane posty

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.