Rodzaje i koszty konsolidacji

Konsolidacja to kredyt który podobnie jak te najpopularniejsze czyli kredyt hipoteczny czy gotówkowy, cieszy się coraz większym zainteresowaniem w śród polaków. Po konsolidację sięgamy coraz częściej i coraz chętniej i tak naprawdę mającą w ofercie wszystkie banki. A zatem wybór jest naprawdę duży. Jeszcze kilka lat temu pojęcie konsolidacji było nam opcje i tak naprawdę wielu z nas nie wiedziało na czym polega konsolidacja.

Jak się okazuje po kredyt konsolidacyjny sięgamy z dwóch powodów. Po pierwsze jest to sposób na uporządkowanie naszego domowego budżetu i zamiana kilka mniejszych kredytów w jeden większy. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli spłacać tylko jedna ratę do jednego banku i w jednym terminie a nie tak jak dotychczas kilka rat w różnych terminach co naprawdę powodowało chaos w naszym domowym budżecie i mogło zdarzyć się tak że któraś rata zostanie pominięta.

Drugi powód dla którego decydujemy się na konsolidację to przytłaczające nas zadłużenie. Często zdarza się że zaciągnęliśmy więcej kredytów niż jesteśmy w stanie spłacić. Powoduje to ogromny problem, a często nawet spiralę długów. W takiej sytuacji jedynym wyjściem może okazać się konsolidacja kredytów która będzie oznaczała połączenie wszystkich zadłużeń w jedno, a następnie obniżenie miesięcznej raty i przedłużenie okresu spłaty. Dla osób problemami finansowymi jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Koszty konsolidacji

Przy konsolidacji dochodzi do spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek przed terminem wskazanym w umowie. Bank który udzielał nam kredytów może uwzględnić w umowach kredytowych podpisywanych z nami, że jeśli zdecydujemy się na zwrot kredytu przed terminem, bankowi będzie należała się rekompensata. Jeżeli w umowie faktycznie jest taki zapis powinniśmy przeliczyć sobie, czy suma rekompensat nie będzie przekraczała korzyści, jakie klient odnosi z tytułu konsolidacji.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu jakiegokolwiek kredytu w tym również kredytu konsolidacyjnego powinniśmy sprawdzić, jakie kredyty tego typu są oferowane w bankach oraz jaką ratę kredytową będziemy potencjalnie spłacać po dokonanej konsolidacji. Warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, a następnie wybrać dla siebie taką która będzie dla nas najkorzystniejsza i spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Na polskim rynku jest wiele różnych ofert kredytów gotówkowych, w zasadzie każdy bank proponuje nam swoje „najkorzystniejsze” warunki, a po przeanalizowaniu ofert okazuje się że niewiele różnią się one od siebie. Banki oferują swoim klientom kredyty konsolidacyjne gotówkowe lub hipoteczne. W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych mamy do czynienia z zobowiązaniem niezabezpieczonym, a zatem warunki spłaty tego zadłużenia będą nieco gorsze niż w przypadku hipotecznej konsolidacji, która zabezpieczona jest nieruchomością.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny wymagał ustanowienia zabezpieczenia w postaci wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości mieszkalnej – należącej do kredytobiorcy. Dla banku jest to duże zabezpieczenie dlatego też może zaproponować nam zdecydowanie lepsze warunki, gdyż na wypadek braku spłaty zadłużenia, jest on zabezpieczony nieruchomością.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych łączących kredyty hipoteczne wcześniej zaciągnięte ustanowienie hipoteki jako zabezpieczenia nowego kredytu jest w zasadzie koniecznością. Inaczej bank może odmówić udzielenia nam kredytu.

Powiązane posty

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.